501-607-155

nraszkiewicz@adwokatztorunia.pl

Decyzja o zakupie psa powinna być dobrze przemyślana. Jeśli nie decydujemy się  na adopcję psa ze schroniska tylko na jego zakup, wówczas piesek powinien pochodzić z hodowli. Ponieważ kupując psa „rasowego, ale bez rodowodu” dajemy się oszukać. Przykładowo za cenę 300 zł nie kupi się zdrowego, ukształtowanego zgodnie z modelem rasy psa. Ponieważ sam koszt prawidłowego wyżywienia, leczenia, opieki weterynaryjnej znacznie przewyższa wskazaną kwotę. Za taką cenę można nabyć jedynie psa z tzw. pseudohodowli. Zwierzę wówczas może być obarczone wadami genetycznymi lub być poważnie chore, czy też niedożywione.

Historii w których występują szczenięta z pseudohodowli jest bardzo wiele. Niestety często kończą się one tragicznie. Szczeniak po leczeniu u weterynarza, nie raz bardzo kosztownym, po prostu odchodzi za tęczowy most. W najoptymistyczniejszym wariancie, po kosztownym leczeniu szczeniak zdrowieje, jednakże na każdym kroku należy dbać o jego kondycję.

Co w takiej sytuacji można zrobić?

Otóż można zwrócić się do takiego „hodowcy” o zwrot kosztów leczenia, jeśli zapewniał nas, że w momencie przekazania zwierzęcia jest zdrowy (tzn. nie choruje, nie ma wad anatomicznych widocznych gołym okiem, zakładając że był szczepiony i ma książeczkę szczepień). W sytuacji w której okazuje się, że szczeniak posiada wady genetyczne wówczas możemy odstąpić od takiej umowy i żądać zwrotu ceny zakupu zwierzęcia.  Ważne jest by gromadzić całą dokumentację medyczną jaka wytworzy się w trakcie leczenia zwierzaka. Każda wizyta u weterynarza, każdy zabieg czy lek podany zwierzęciu są to koszty, które wpływają na wysokość należnego nam odszkodowania. Dokumentacja taka będzie kluczowym dowodem, przy ewentualnej sprawie w sądzie. Ważne jest by zapamiętać imię i nazwisko takiego pseudohodowcy oraz jego adres zamieszkania. Początkowo za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika można skierować do niego wezwanie do zapłaty, a po bezskutecznym upływie wskazanego w wezwaniu terminu sprawę skierować do sądu. Koszt takiego postępowania to zazwyczaj 5% wartości dochodzonego przez nas odszkodowania, czyli przykładowo jeśli wnosimy o zwrot 1000 zł opłata sądowa wynosi 50 zł.

Artykuł ten ma na celu ustrzec nieświadomych przyszłych właścicieli czworonogów przed problemami wynikającymi z zakupu chorych zwierząt i napiętnować działania tzw. „pseudohodowców”.

Imprimis

Kancelaria Adwokacka

Św. Katarzyny 5 lok. 3
87-100 Toruń

tel: 501-607-155
email: nraszkiewicz@adwokatztorunia.pl