Epidemia koronawirusa pokrzyżowała wielu z nas plany związane z feriami lub wakacjami. Otwarte dotąd granice, tanie linie lotnicze oraz dostępność szerokiej oferty biur podróży sprawiły, że wyjazdy na urlop w marcu do najdalszych zakątków ziemi nie są niczym nadzwyczajnym. Obecna sytuacja jest czymś zupełnie niespotykanym. Zakładam, że gdyby dwa miesiące temu ktoś nam sugerował, że dojdzie do pandemii, to większość z nas w te zapowiedzi by nie uwierzyła. Znaleźliśmy się jednak w sytuacji zagrożenia, w której jedną z ostatnich rzeczy jest myślenie o urlopie. Po pierwsze, dlatego, że zamknięcie granic i ruchu lotniczego czyni te plany niemożliwymi do zrealizowania. Po drugie, dlatego, że każdy z nas chciałby swój czas wolny spędzać w sposób beztroski i wolny od dywagacji, czy podczas urlopu nie narażamy się przypadkiem na zbytnie niebezpieczeństwo i czy uda nam się bezpiecznie wrócić do kraju. W tej sytuacji wiele osób, które zaplanowały i opłaciły swoje wyjazdy, chciałoby z nich zrezygnować. Należy się jednak zastanowić, czy istnieje możliwość, aby zrobić to bez straty finansowej i czy biuro podróży jest obowiązane zwrócić nam wpłacone pieniądze. 

Rezygnacja z imprezy turystycznej wykupionej w biurze podróży

Jeżeli wycieczkę wykupiliśmy w biurze podróży, to nasza sytuacja jest dość dobra, nawet jeśli nie wykupiliśmy ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. Tego typu sytuacje reguluje art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Wspomniany przepis stanowi, iż podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie. Niewątpliwie - epidemia i związane z nią środki zaradcze podejmowane przez rządy poszczególnych państw - są takimi nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami. Do skorzystania z możliwości odstąpienia od umowy konieczne jest przesłanie do biura podróży stosownego oświadczenia.  
 

Odstąpienie od umowy oznacza zwrot kosztów imprezy turystycznej

Po odstąpieniu od umowy przez jedną ze stron traktuje się tą umowę jako niebyłą, czyli tak jakby nigdy nie została zawarta. Dla konsumenta korzystającego z usług biura podróży najważniejszym skutkiem odstąpienia od umowy jest uprawnienie do żądania zwrotu poniesionych kosztów w całości. Biuro podróży nie może w takiej sytuacji zatrzymać całości lub części kwoty wpłaconej przez klienta. Powinno zwrócić ją w formie wskazanej przez konsumenta. 

W razie problemów ze zwrotem kosztów imprezy turystycznej pozostaje droga sądowa

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn biuro podróży po odstąpieniu od umowy odmówi nam zwrotu kosztów wycieczki to jedynym wyjściem jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. W sytuacji, gdy zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych jest niewątpliwe tego typu sprawa nie powinna trwać długo. Nasze szanse na wygraną może również zwiększyć skorzystanie z fachowej pomocy prawnej. 

Czy w związku z epidemią można żądać zwrotu kosztów organizacji wycieczki zagranicznej?

24 marca 2020
Koronawirus (Covid-19)

Lorem ipsum

Adwokat Toruń, Prawnik Toruń, Kancelaria

WRÓĆ DO BLOGA

Wszelkie prawa zastrzeżone Kancelaria Adwokacka Ius Cogens s. c. 2020