KANCELARIA ADWOKACKA

W TORUNIU

IUS COGENS

Kancelaria Adwokacka Toruń

ADWOKACI OD SPRAW RODZINNYCH

Joanna Sieczko | Adwokat Toruń
Natalia Kowalska | Adwokat Toruń

MARCIN SYNAK

ADWOKAT

Marcin Synak | Adwokat Toruń
Piotr Konieckiewicz | Adwokat Toruń
Anna Wiśniewska | Adwokat Toruń
white wooden desk on hallway inside building
10 marca 2025

Odszkodowanie OC dla osoby w śpiączce 

Wypadki, a w szczególności wypadki komunikacyjne, mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji, w tym do poważnych urazów skutkujących śpiączką poszkodowanego. W takiej sytuacji nasuwa się pytanie – czy można dochodzić odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku w imieniu osoby, która sama nie jest w stanie podjąć żadnych czynności w celu uzyskania świadczeń odszkodowawczych?

 

Odpowiedź brzmi: tak.

 

Kto może dochodzić roszczeń w imieniu osoby w śpiączce?

 

Osoba, która zapadła w śpiączkę, traci zdolność do podejmowania czynności zmierzających do zabezpieczenia jej interesów majątkowych. W jej imieniu mogą działać:

  1. 1. Pełnomocnik ustanowiony przed wypadkiem – jeśli poszkodowany sporządził wcześniej pełnomocnictwo do reprezentowania go w sprawach majątkowych, osoba wskazana w tym dokumencie może dochodzić roszczeń.

  2. 2. Przedstawiciel ustawowy – w przypadku osoby niepełnoletniej lub ubezwłasnowolnionej przed wypadkiem, działać w jej imieniu mogą rodzice lub opiekunowie prawni.

  3. 3. Rodzina za pomocą instytucji ubezwłasnowolnienia – jeśli stan zdrowia poszkodowanego nie rokuje poprawy, rodzina może wystąpić o jego ubezwłasnowolnienie, co umożliwi skuteczne zarządzanie jego sprawami majątkowymi i reprezentację przed ubezpieczycielem lub sądem.

 

 

Ubezwłasnowolnienie

 

Drogę do dochodzenia świadczeń odszkodowawczych w imieniu osoby pełnoletniej pozostającej w śpiączce otwiera instytucja ubezwłasnowolnienia, która polega na częściowym lub całkowitym pozbawieniu osoby fizycznej zdolności do czynności prawnych. Celem ubezwłasnowolnienia jest ochrona interesów osoby ubezwłasnowolnionej. Osoba, która ukończyła 13 lat, może zostać całkowicie ubezwłasnowolniona, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innych zaburzeń nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Pozostawanie w śpiączce należy uznać za zaburzenie, które uniemożliwia kierowanie własnym postępowaniem, w tym ubieganie się o świadczenia odszkodowawcze.

 

Dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej sąd ustanawia opiekuna prawnego, którego zadaniem jest ochrona interesów osobistych i majątkowych ubezwłasnowolnionego. Opiekunem może zostać osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, czyli pełnoletnia, nieubezwłasnowolniona oraz korzystająca

z pełni praw publicznych. Kandydat na opiekuna powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać odpowiedni stan zdrowia pozwalający na pełnienie tej funkcji oraz nie być karany za przestępstwo popełnione umyślnie. Ustanowienie opiekuna następuje postanowieniem sądu opiekuńczego, przed którym składa się przyrzeczenie.

Sąd wydaje zaświadczenie, które stanowi dowód uprawnień względem ubezwłasnowolnionego.

 

Czas trwania procesu ubezwłasnowolnienia osoby w śpiączce zależy od wielu czynników, takich jak złożoność sprawy, dostępność biegłych lekarzy oraz obciążenie sądów. Postępowanie może trwać nawet kilkanaście miesięcy.

 

Wraz z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie osoby pełnoletniej pozostającej w śpiączce warto złożyć wniosek o ustanowienie doradcy tymczasowego. Doradca tymczasowy powoływany jest w celu ochrony osoby lub mienia. Zasadniczo doradcą tymczasowym powinien zostać małżonek, krewny lub inna osoba bliska, pod warunkiem że nie stoi temu na przeszkodzie dobro osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie. Osoba, dla której ustanowiono doradcę tymczasowego, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych na równi z osobą ubezwłasnowolnioną częściowo. Ustanowienie doradcy tymczasowego umożliwia bieżące reprezentowanie osoby, której dotyczy wniosek, oraz zarządzanie jej majątkiem na czas trwania postępowania o ubezwłasnowolnienie. Powołanie doradcy tymczasowego pozwala również na rozpoczęcie procedury ubiegania się o odszkodowanie OC w imieniu poszkodowanego jeszcze przed zakończeniem postępowania o ubezwłasnowolnienie.

 

Kto może wnieść wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby w śpiączce, który sąd jest właściwy?

 

Wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby pozostającej w śpiączce może wnieść jej małżonek, krewni w linii prostej oraz rodzeństwo, jej przedstawiciel ustawowy, prokurator, a także Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka. Krewni osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, nie mogą zgłaszać tego wniosku, jeżeli osoba ta ma przedstawiciela ustawowego.

Sądem właściwym do wniesienia wniosku o ubezwłasnowolnienie jest Sąd Okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania osoby, której wniosek ma dotyczyć.

 

Co powinien zawierać wniosek o ubezwłasnowolnienie?

 

Wniosek o ubezwłasnowolnienie powinien zawierać wskazanie zakresu ubezwłasnowolnienia, czyli określenie, czy ma ono być częściowe, czy całkowite. Niezbędne jest również uzasadnienie wniosku, obejmujące szczegółowe wskazanie przyczyn jego złożenia. We wniosku należy podać stan cywilny osoby, której dotyczy postępowanie, oraz dołączyć skrócony odpis jej aktu urodzenia. Konieczne jest także wyjaśnienie stosunku wnioskodawcy do uczestnika poprzez złożenie odpowiedniego odpisu aktu stanu cywilnego, na przykład odpisu skróconego aktu małżeństwa. Wnioskodawca powinien zaznaczyć, czy stan zdrowia uczestnika pozwala mu na osobiste stawienie się w sądzie celem wysłuchania. Do wniosku należy dołączyć również stosowną dokumentację medyczną.

 

Jaki jest zakres odszkodowania z OC sprawcy?

 

Osoba działająca w imieniu poszkodowanego może dochodzić:

 

  • 1. Zadośćuczynienia – rekompensaty za doznane krzywdy, ból i cierpienie poszkodowanego.

  • 2. Zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji – w tym hospitalizacji, zabiegów medycznych, opieki oraz leków.

  • 3. Zwrotu kosztów opieki – obejmujących pomoc pielęgniarską, rehabilitacyjną lub domową.

  • 4. Renty – jeśli skutki wypadku będą długotrwałe i wpłyną na przyszłe możliwości zarobkowe poszkodowanego.

  • 5. Zwrotu utraconych dochodów – jeśli przed wypadkiem poszkodowany pracował, a teraz jest niezdolny do wykonywania pracy zarobkowej.

  • 6. Kosztów przystosowania mieszkania – na przykład dostosowania pomieszczeń dla osoby niepełnosprawnej.

 

Jak rozpocząć procedurę odszkodowawczą?

 

Proces uzyskania odszkodowania z OC sprawcy obejmuje kilka kluczowych kroków:

 

  1. 1. Ustalenie podmiotu uprawnionego do reprezentacji poszkodowanego.
  2. 2. Zebranie dokumentacji medycznej oraz dowodów potwierdzających winę sprawcy.
  3. 3. Zgłoszenie roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy.
  4. 4. Negocjacje w sprawie wysokości odszkodowania.
  5. 5. W razie konieczności – skierowanie sprawy na drogę sądową.
  6.  

Terminy wypłaty odszkodowania

 

  1. 1. Firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody.

  2. 2. Jeśli ustalenie odpowiedzialności lub wysokości świadczenia wymaga dodatkowych wyjaśnień, ubezpieczyciel ma do 90 dni na wypłatę odszkodowania.

  3. 3. Jeśli ustalenie odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania w sądzie firma ubezpieczeniowa

  4. w ciągu 30 dni zawiadamia na piśmie o przyczynach niemożności wypłaty odszkodowania w całości lub w części i przypuszczalnym terminie podjęcia decyzji, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania.

  5.  

Podsumowanie

 

Odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej (OC) za osobę, która zapadła w śpiączkę, mogą dochodzić jej bliscy, m.in. poprzez instytucję ubezwłasnowolnienia. Wskazane jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich kroków w celu zabezpieczenia interesów poszkodowanego, zapewniając mu niezbędną opiekę i wsparcie finansowe. Warto pamiętać, że okoliczności każdej sprawy są inne. Jeśli znajdujesz się w sytuacji związanej z ubieganiem się o odszkodowanie lub koniecznością przeprowadzenia postępowania o ubezwłasnowolnienie, wskazane jest skonsultowanie się z doświadczonym adwokatem, który pomoże przeprowadzić cały proces sprawnie i skutecznie.

 

Nasi prawnicy posiadają bogate doświadczenie w zakresie uzyskiwania świadczeń odszkodowawczych oraz prowadzenia postępowań o ubezwłasnowolnienie. Doskonale rozumiemy, jak skomplikowane i wymagające są takie sprawy, dlatego oferujemy kompleksową pomoc, dbając o ochronę interesów naszych klientów na każdym etapie postępowania. W celu uzyskania porady prawnej prosimy o kontakt - chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE IUS COGENS 2025

Kancelaria Adwokacka w Toruniu | Adwokat Toruń | Prawnik Toruń
Kancelaria Adwokacka w Toruniu | Adwokat Toruń | Prawnik Toruń
Kancelaria Adwokacka w Toruniu | Adwokat Toruń | Prawnik Toruń
Kancelaria Adwokacka w Toruniu | Adwokat Toruń | Prawnik Toruń

KANCELARIA ADWOKACKA 

IUS COGENS S. C.

P. KONIECKIEWICZ M. SENIW M. SYNAK

Kancelaria Adwokacka w Toruniu | Adwokat Toruń | Prawnik Toruń

NIP 9562306128

REGON 341540940

Kancelaria Adwokacka w Toruniu | Adwokat Toruń | Prawnik Toruń
Kancelaria Adwokacka w Toruniu | Adwokat Toruń | Prawnik Toruń

ul. Kazimierza Jagiellończyka 6

87-100 Toruń

Kancelaria Adwokacka w Toruniu | Adwokat Toruń | Prawnik Toruń

Obowiązkowe telefoniczne lub elektroniczne rezerwacje. 

Kancelaria Adwokacka w Toruniu | Adwokat Toruń | Prawnik Toruń