KANCELARIA ADWOKACKA IUS COGENS W TORUNIU
ADWOKACI OD SPRAW RODZINNYCH
ADWOKAT
ADWOKAT
ADWOKAT
ADWOKAT
ADWOKAT
Według oficjalnych statystyk już ponad 1/3 małżeństw kończy się rozwodem. z informacji pochodzących z danych statystycznych ministerstwa sprawiedliwości wynika że w pierwszej połowie 2024 roku do sądów okręgowych w Polsce wpłynęło 39700 pozwów rozwodowych. Oznacza to wzrost ilościowy o 4,2 % w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Ze statystyk ogólnoeuropejskich wynika że ilość takich spraw nadal będzie systematycznie rosła. Postępowania rozwodowe są jednymi z najbardziej skomplikowanych pod względem prawnym ponieważ sąd w takiej sprawie często jest zobowiązany kompleksowo uregulować wiele kwestii nie tylko wprost dotyczących małżonków, ich małoletnich dzieci a niekiedy również część albo całość kwestii dotyczących stosunków majątkowych małżonków. Postępowaniom rozwodowym towarzyszą często skrajne emocje. Strony postępowania nie zawsze są w stanie samodzielnie rozeznać możliwości jakie mają na gruncie przepisów prawa, w sposób racjonalny ocenić swoją sytuację oraz podjąć takie działania które pozwolą im sprawę rozwodową zakończyć w rozsądnym terminie oraz osiągnąć cele, na których im zależy. Coraz częściej zatem rozwodzący się małżonkowie korzystają z profesjonalnej pomocy prawnej adwokata.
Na poziom skomplikowania spraw rozwodowych wpływ ma kilka czynników. Należą do nich przede wszystkim emocje towarzyszące stronom, ilość spornych kwestii, które sąd musi rozstrzygnąć, ewentualne rozstrzygnięcia wpadkowe np. zabezpieczenie alimentów lub potrzeb rodziny, zabezpieczenie miejsca pobytu dzieci czy zabezpieczenia kontaktów na czas trwania postępowania oraz ilość i rozległość materiału dowodowego z którym sąd musi się zapoznać. Na ten ostatni element zazwyczaj składa się ilość dokumentów dołączonych przez stronę do pism procesowych, objętość nagrań audio lub wideo w materiale dowodowym, ilość świadków oraz ich poziom wiedzy na temat pożycia małżeńskiego stron, relacje między rodzicami a dziećmi oraz ewentualna potrzeba przeprowadzenia dowodu z opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, potrzeba powołania innych biegłych oraz ilość zagadnień, którymi same strony chcą się podzielić sądem podczas przesłuchania.
W sprawach o rozwód pojawia się wiele zagadnień, którymi sąd jest obowiązany się zająć z urzędu. Oznacza to, że o ile obie strony nie zrezygnują z części kwestii, to sąd jest zmuszony ja rozstrzygnąć.
Pierwszym z takich elementów jest orzeczenie o winie. W każdej sprawie rozwodowej sąd jest obowiązany badań, czy i ewentualnie który z małżonków jest winny rozpadu pożycia małżeńskiego. Oczywiście, strony mogą zrezygnować z orzekania o winie, ale jest do tego wymagane zgodne stanowisko obojga małżonków. Jeżeli którakolwiek ze stron będzie chciała roztrząsać kwestię winy, to sąd nie będzie mógł zrezygnować z jej rozpatrywania.
Drugim z elementów jest rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi. Jeżeli którykolwiek z małżonków będzie chciał pozbawić lub ograniczyć władzę rodzicielską drugiego nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, to sąd w myśl przepisów będzie zobowiązany pochylić się również nad tą kwestią.
Trzecim z aspektów jest kwestia kontaktów ze wspólnymi małoletnimi dziećmi tego z małżonków który nie będzie zajmował się nimi na co dzień. Jeżeli strony są w stanie się porozumieć to sąd nie potrzebuje rozstrzygać tej kwestii. Może ona pozostać nieuregulowana, zaś byli małżonkowie mogą po rozwodzie zwyczajnie ustalać terminy w jakich drugi z małżonków widuje się z dziećmi w formie ad hoc. Jeżeli jednak chociaż jeden z małżonków będzie upierał się przy orzekaniu o kontaktach, to sąd nie będzie miał wyboru i w wyroku rozwodowym będzie obowiązany ustalić sposób, terminy i zakres kontaktów.
Czwartym z kolei zagadnieniem, które jest niezbędne do rozstrzygnięcia są alimenty na wspólne małoletnie dzieci. W tym przedmiocie sąd rozstrzyga zawsze i niezależnie od tego jakie jest stanowisko stron. W praktyce najczęściej zdarza się, że sąd rozstrzyga o alimentach wskazując, że jeden z rodziców jest obowiązany co miesiąc przekazywać na rzecz swoich małoletnich dzieci określoną kwotę pieniędzy wyliczoną indywidualnie dla każdego z małoletnich. Znacznie rzadziej pojawiają się rozstrzygnięcia - powiązane z ustaleniem przez sąd opieki naprzemiennej nad dziećmi - polegające na wskazaniu, że każdy z rodziców ponosi koszty utrzymania dzieci w czasie kiedy znajdują się one pod jego pieczą. Ma to uzasadnienie w sytuacji, w której opieka nad dziećmi jest sprawowana przez każdego z rodziców w równych cyklach na zmianę. Przykładowo najpierw przez tydzień dzieci są pod opieką mamy, a w kolejnym tygodniu pod opieką ojca.
Piątym zagadnieniem z którym sąd niekiedy musi się zmierzyć są alimenty na małżonka, który nie jest wyłącznie winny rozkładowi pożycia. Zdarza się, że jeden z małżonków występuje w trakcie sprawy rozwodowej z żądaniem, aby druga strona po zakończeniu postępowania uiszczała co miesiąc na jego rzecz określoną kwotę tytułem świadczeń alimentacyjnych.
Szóstym zagadnieniem, które są to rozstrzyga na wniosek jednego z małżonków jest rozstrzygnięcie o sposobie korzystania ze wspólnego domu lub mieszkania po rozwodzie.
Na koniec należy wskazać, że na żądanie jednego z małżonków sąd może również rozstrzygnąć o podziale majątku wspólnego po rozwodzie, o ile nie przedłuży to postępowania w sprawie o rozwód. W praktyce ta możliwość jest wykorzystywana jedynie w sytuacjach, gdy małżonkowie są zgodni co do składu majątku wspólnego, wartości jego poszczególnych składników oraz sposobu w jaki ten majątek miałby być podzielony. Jeżeli między małżonkami brak jest porozumienia w którejkolwiek z tych kwestii, to sąd pomija podział majątku w sprawie rozwodowej.
Ostatnim rozstrzygnięciem jest rozstrzygnięcie o kosztach procesu, od którego również można odstąpić albo częściowo odstąpić.
Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania spraw rozwodowych, ilość zagadnień, które mogą być poddane pod rozstrzygnięcie sądu oraz stres i emocje, które towarzyszą stronom w związku z rozpadem małżeństwa, warto w takich sprawach skorzystać z pomocy adwokata. Profesjonalny pełnomocnik nie kieruje się w takich sprawach emocjami i potrafi znacznie bardziej racjonalnie ocenić jakie argumenty i czynności procesowe mogą nam pomóc w osiągnięciu zamierzonego rezultatu. Często, taki adwokat posiada bogatą praktykę w innych sprawach rozwodowych, która pozwala ocenić jakie rozwiązania prawne mają szansę na powodzenie w danej sprawie jak kształtowała się dotychczasowa praktyka orzecznicza w danym sądzie.
Przykładowo, w niektórych regionach Polski sądy inaczej podchodzą do kwestii zabezpieczenia potrzeb rodziny. Większości przypadków o zabezpieczenie potrzeb rodziny w w trakcie postępowania rozwodowego można wystąpić również wtedy, kiedy małżonkowie nie posiadają dzieci. Zupełnie odmienna praktyka ukształtowała się w obrębie Sądu Okręgowego W Bielsku Białej, który stoi na stanowisku że zabezpieczenia potrzeb rodziny można żądać tylko wtedy gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci. Pojęcie rodziny w rozumieniu tego sądu to rodzice oraz przynajmniej jedno dziecko. Zdarza się również, że różnice orzecznicze dotyczą innych kwestii np. średniej wysokości świadczeń alimentacyjnych zasądzonych przez różne sądy w danym województwie. Adwokat, który występował przed tymi sądami często doskonale orientuje się na jakie alimenty strony rzeczywiście mogą liczyć i jest w stanie przedstawić reprezentowanej stronie prawdopodobną docelową wysokość alimentów.
Z tego względu, profesjonalny pełnomocnik może odegrać znaczącą rolę w obronie interesów strony w takiej sprawie.
P. KONIECKIEWICZ M. SENIW M. SYNAK
ul. Kazimierza Jagiellończyka 6
87-100 Toruń
PON - PT
8:00 - 18:00
Obowiązkowe telefoniczne lub elektroniczne rezerwacje.
SWIFT INGBPLPW PL
11 1050 1979 1000 0091 4402 2879
Wszelkie prawa zastrzeżone Kancelaria Adwokacka Ius Cogens s. c. 2023-2024