KANCELARIA ADWOKACKA IUS COGENS W TORUNIU
ADWOKACI OD SPRAW RODZINNYCH
ADWOKAT
ADWOKAT
ADWOKAT
ADWOKAT
ADWOKAT
Od lat statystyki sądowe pokazują, że około 25% spraw rozwodowych kończy się orzekaniem o winie. W każdej sprawie rozwodowej sąd ma obowiązek orzec czy i ewentualnie który z małżonków jest winny rozkładowi pożycia małżeńskiego. Sąd może zrezygnować z badania tej kwestii jedynie wtedy, gdy zgodę wyrażą obie strony. Rozwody bez orzekania o winie zazwyczaj przebiegają sprawniej niż postępowania w których sąd ustala winę w rozkładzie pożycia. Ma to związek z faktem, że postępowanie dowodowe w sprawach, w których ustalana jest wina małżonków Jest przeważnie szerzej zakrojone niż w innych tego typu sprawach. W każdej sprawie rozwodowej należy się zastanowić, czy orzekanie o winie jest konieczne i czy poza profitami czysto moralnymi, któryś z małżonków uzyska dzięki temu jakieś profity na przyszłość.
Zazwyczaj małżonkowie rozpatrują orzeczenie o winie za rozkład pożycia małżeńskiego w dwóch aspektach. Pierwszy z nich to aspekt czysto moralny, który w pewien sposób wynagradza im krzywdy doznane w trakcie małżeństwa. Orzeczenie sądu jest w takim wypadku potwierdzeniem, że małżeństwo w którym trwali rozpadło się z winy drugiego z małżonków. Dla wielu osób po rozpadzie długoletnich związków małżeńskich takie orzeczenie jest wyrazem realizacji sprawiedliwości społecznej i przynosi im pewną ulgę.
Drugi aspekt jest nieco bardziej przyziemny i wiąże się z możliwością żądania od małżonka wyłącznie winnego rozkładowi pożycia małżeńskiego alimentów po ustaniu małżeństwa. W takich przypadkach dochodzenie świadczeń alimentacyjnych jest łatwiejsze ponieważ małżonek niewinny nie jest obowiązany do wykazania, że wskutek rozpadu małżeństwa znalazł się w niedostatku. W takich przypadkach wystarczy wykazanie, że status materialny małżonka niewinnego pogorszył się w związku z rozpadem małżeństwa. Z reguły oznacza to dużo większe prawdopodobieństwo na uzyskanie pomyślnego rozstrzygnięcia w przedmiocie alimentów.
Z reguły sądy wskazują, że istnieje pojęcie winy większej i mniejszej. Jeżeli jeden z małżonków bardziej przyczynił się do rozpadu małżeństwa a drugi przyczynił się mniej, to znaczy że obaj w pewien sposób za rozpad małżeństwa odpowiadają. Dla uzyskania orzeczenia o wyłącznej winie jednego z małżonków niezbędne jest wykazanie, że drugi małżonek zawinił w stu lub niemal w stu procentach.
Typowymi przykładami przyczyn, które mogą prowadzić do rozpadu małżeństwa są sytuacje, w których jeden z małżonków w sposób rażący zaniedbuje obowiązki rodzinne, porzucił rodzinę np. wyprowadził się ze wspólnego gospodarstwa domowego i przestał utrzymywać kontakty z rodziną, dopuścił się zdrady małżeńskiej, jest uzależniony od alkoholu, narkotyków, substancji psychotropowych, gier hazardowych bądź komputerowych, nie chce poddać się leczeniu uzależnień albo w związku z uzależnieniem zaniedbuje obowiązki rodzinne lub trwoni majątek wspólny, jest sprawcą przemocy domowej - fizycznej, psychicznej lub finansowej, popełnił względem małżonka poważne przestępstwo, jest chory psychicznie i odmawia poddania się leczeniu albo stara się całkowicie kontrolować życie drugiego małżonka.
Wykazanie winy współmałżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego jest znacznie łatwiejsze jeśli korzystamy z profesjonalnej pomocy prawnej. Adwokat lub radca prawny, który będzie nas reprezentował w sądzie może nam pomóc w przygotowaniu się do batalii sądowej poprzez udzielenie porady jakie materiały mogą być przydatne, aby przekonać sąd do naszych racji oraz wskazać jakie z posiadanych przez nas dowodów świadczą na naszą korzyść.
Z reguły dowodami winy w rozkładzie pożycia mogą być zeznania świadków, różnego rodzaju dokumenty, zdjęcia, nagrania audio i wideo, bilingi telefoniczne, historia rozrachunków z rachunku bankowego, historia lokalizacji telefonu komórkowego i wiele innych.
Adwokat z doświadczeniem w sprawach rozwodowych może nie tylko przygotować pozew rozwodowy oraz dalsze pisma w sprawie, ale również oszacować szanse na osiągnięcie pozytywnego rezultatu oraz wyjaśnić nam wszelkie aspekty związane ze sprawą, objaśnić porządek poszczególnych czynności procesowych dokonywanych przez sąd, pomóc w przygotowaniu do uczestnictwa w rozprawach oraz wspierać stronę w trudnych chwilach związanych z rozwodem.
P. KONIECKIEWICZ M. SENIW M. SYNAK
ul. Kazimierza Jagiellończyka 6
87-100 Toruń
PON - PT
8:00 - 18:00
Obowiązkowe telefoniczne lub elektroniczne rezerwacje.
SWIFT INGBPLPW PL
11 1050 1979 1000 0091 4402 2879
Wszelkie prawa zastrzeżone Kancelaria Adwokacka Ius Cogens s. c. 2023-2024