KANCELARIA ADWOKACKA IUS COGENS W TORUNIU
Mediacje w Toruniu mogą przeprowadzić
NATALIA KOWALSKA
ADWOKAT i MEDIATOR
PIOTR KONIECKIEWICZ
ADWOKAT i MEDIATOR
Statystyki dotyczące długości postępowań sądowych w sprawach rozwodowych nie są łaskawe. Ze względu na ilość spraw tego typu oraz przeciążenie sądów takie postępowania trwają najkrócej kilka miesięcy. Ze statystyk prowadzonych przez naszą kancelarię adwokacką w Toruniu wynika, że przeciętny czas oczekiwania na pierwszą rozprawę rozwodową w Toruniu, Bydgoszczy czy we Włocławku to ok. 6-9 miesięcy. Oczywiście zdarzają się wyjątki w tych sprawach, zwłaszcza jeśli małżonkowie nie mają dzieci i rezygnują z orzekania o winie w rozkładzie pożycia. W każdym innym przypadku, jeżeli małżonkowie podjęli decyzję o rozwodzie to muszą uzbroić się w cierpliwość. Ewentualnie można spróbować rozwiązać wszystkie lub przynajmniej niektóre kwestie rozwodowe na drodze polubownej - na przykład korzystając z mediacji.
W sprawach o rozwód pojawia się wiele zagadnień, które potencjalnie mogą stanowić przedmiot rozstrzygnięcia w zależności od realiów danej sprawy oraz stanowiska obojga małżonków. Do katalogu kwestii, które mogą podlegać rozstrzygnięciu mogą należeć: istnienie przesłanek negatywnych do orzeczenia rozwodu (możliwość rozwiązania małżeństwa przez rozwód), wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego, władza rodzicielska nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, możliwość i zasady sprawowania opieki nad dziećmi w formie pieczy naprzemiennej, kontakty z dziećmi tego z rodziców, który nie będzie stale się nimi zajmował, ustalenie świadczeń alimentacyjnych na dzieci, ustalenie świadczeń alimentacyjnych dla małżonka, który nie jest wyłącznie winny rozkładowi pożycia, podział majątku wspólnego po rozwodzie oraz ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie. Ilość tych elementów jest doprawdy dość duża i między innymi dlatego sprawy rozwodowe należą do jednych z bardziej skomplikowanych.
W większości przypadków mediacje mogą przyczynić się do znacznej oszczędności czasu. Można z nich skorzystać zarówno przed wszczęciem postępowania sądowego w sprawie o rozwód jak i w trakcie postępowania. Zazwyczaj mediacje trwają od kilku dni do kilku tygodni, zaś mediacje w trakcie toczących się już spraw rozwodowych do 3 miesięcy z możliwością przedłużenia na wniosek stron. Oznacza to, że małżonkowie zamiast czekać kilka lub często kilkanaście miesięcy na rozstrzygnięcie swojej sprawy mogą większość kwestii związanych z rozwodem zamknąć w czasie znacznie krótszym. Rezultatem mediacji może być ugoda (umowa stron) kończąca spór w pewnych kwestiach lub ustalająca wzajemne prawa i obowiązki stron na przyszłość.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że wyrok sądu często nie trafia w oczekiwania obu stron. Rozstrzygnięcie zawarte w wyroku jest bowiem odzwierciedleniem punktu widzenia sędziego i ławników. Nie zawsze będzie w sposób dostateczny uwzględniać interesy i punkty widzenia małżonków. W niektórych sprawach tylko jedna strona jest zadowolona z treści wyroku. Bywa też, że obie strony nie są z niego zadowolone, ponieważ rozstrzygnięcia dotyczą wielu różnych kwestii i o ile jedna ze stron może być przykładowo zadowolona z rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej o tyle może być jednocześnie niezadowolona z wysokości zasądzonych alimentów. Mediacje pozwalają wypracować rozwiązania kompromisowe, które często w większym stopniu odzwierciedlają życzenia stron, ich indywidualne preferencje i oczekiwania.
Mediacja jest pożyteczna również o tyle, że pozwala poznać oczekiwania strony przeciwnej oraz spojrzeć z dystansem na własne propozycje. Czasami po dłuższej dyskusji okazuje się, że pomysł, który chcieliśmy zrealizować w konfrontacji z argumentami drugiej strony okazuje się chybiony. W trakcie mediacji strony rozmawiają ze sobą i poszukują takich rozwiązań, które byłyby satysfakcjonujące dla obu stron. Niekiedy mediacje przypominają "targowanie się" albo "burzę mózgów". Dobór metody prowadzenia mediacji zależy od poziomu emocji, otwartości i zaangażowania stron. Bywa, że mediator przyjmuje rolę aktywną proponując pewne rozwiązania, które dostrzega na bazie swojej dotychczasowej praktyki. Zdarza się także, że ta rola jest bardziej pasywna i mediator jedynie moderuje dyskusję, wysłuchuje wypowiedzi stron, ustala jakie są ich cele i oczekiwania, a następnie odpowiednimi pytaniami lub sugestiami naprowadza strony na pewne koncepcje i rozwiązania, które mogą doprowadzić do zawarcia ugody.
W chwili obecnej jest bardzo dużo podmiotów, które świadczą usługi mediacyjne. Mediatorzy mają różną wiedzę, doświadczenie i wykształcenie. Do prowadzenia mediacji w sprawach rozwodowych najlepszym wyborem jest skorzystanie z mediatora, który posiada doświadczenie z zakresu prawa rodzinnego, w tym dotyczące rozwodów. Znaczną przewagę w takich sprawach mają mediatorzy, którzy jednocześnie legitymują się tytułem zawodowym adwokata lub radcy prawnego i posiadają doświadczenie procesowe w sprawach rozwodowych. Takie osoby mogą w trakcie mediacji zaproponować stronom różne kompromisowe rozwiązania, które można rozważyć i wykorzystać. Często te propozycje wypływają z praktyki sądowej w innych sprawach i doświadczenia zawodowego samego mediatora. Dzięki temu możliwa jest ocena, czy tego typu pomysły mają szansę być skuteczne i dobrze funkcjonować w przyszłości.
Dużym atutem profesjonalnych pełnomocników, którzy jednocześnie prowadzą mediacje jest również umiejętność precyzyjnego sformułowania ugody mediacyjnej, w taki sposób aby w przyszłości sąd nie miał wątpliwości co do zgodności z prawem i możliwości wykonania jej postanowień.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mediacji, to zapraszamy do kontaktu z naszymi mediatorami.
P. KONIECKIEWICZ M. SENIW M. SYNAK
ul. Kazimierza Jagiellończyka 6
87-100 Toruń
PON - PT
8:00 - 18:00
Obowiązkowe telefoniczne lub elektroniczne rezerwacje.
SWIFT INGBPLPW PL
11 1050 1979 1000 0091 4402 2879
Wszelkie prawa zastrzeżone Kancelaria Adwokacka Ius Cogens s. c. 2023-2024