W podobnych sprawach pomogą
MAGDALENA SENIW
ADWOKAT
PIOTR KONIECKIEWICZ
ADWOKAT
W ostatnich latach odnotowujemy coraz więcej przypadków stalkingu. Według statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości w 2022 roku za stalking skazano łącznie 2.230 osób, zaś w 2023 roku - 1.568 osób. Jest to przestępstwo polegające na prześladowaniu ofiary. Mechanizm prześladowania może być różny, ale najczęściej wpisuje się w pewne ramy. W typowych przypadkach zachowanie sprawcy polega na obserwowaniu swojej ofiary, śledzeniu jej, nachodzeniu w miejscu zamieszkania lub w miejscu pracy, próbach nawiązywania niechcianego kontaktu z ofiarą na przykład poprzez wysyłanie jej wiadomości pocztą elektroniczną, smsów, wiadomości głosowych, nieustanne wydzwanianie do niej, dzwonienie domofonem, przesyłanie jej prezentów, a także fotografowanie ofiary, filmowanie jej, upublicznianie tych filmów i fotografii, kierowanie gróźb pod adresem ofiary, podejmowaniu prób zdyskredytowania jej w środowisku, w którym najczęściej przebywa. Dla ofiar stalking jest zjawiskiem bardzo nieprzyjemnym i niepożądanym. Bywa, że stalker nie zaprzestaje swoich działań mimo wyraźnego sprzeciwu ofiary i wskazania, że pokrzywdzony nie życzy sobie takiej ingerencji w swoją prywatność i nie chce się w żaden sposób kontaktować z prześladowcą.
Motywy działania sprawcy w takich sprawach mogą być bardzo różne. Przeważnie jednak są one odzwierciedleniem silnych emocji po stronie sprawcy. W przypadkach, z którymi mieliśmy do czynienia stalking był zjawiskiem, które pojawiło się w związku z nieodwzajemnioną miłością, po rozpadzie długoletniego związku, kiedy jeden z partnerów nadal chciał kontrolować życie drugiego, był rezultatem poważnego zatargu osobistego między stronami albo konfliktu sąsiedzkiego. Motorem działania sprawcy była chęć odwetu i uprzykrzenia życia znienawidzonej ofierze. W związku z powyższym, sprawcy stalkingu dopuszczali się nachodzenia ofiar za dnia i w nocy, śledzenia ich, obserwowania ich miejsca zamieszkania za dnia i w nocy, podrzucania różnych przedmiotów na klatkę schodową, wydzwaniania domofonem w porze nocnej, kierowania setek wiadomości sms albo mailowych na adres ofiary, wypisywania różnych informacji na temat ofiary w miejscach publicznych, ujawniania danych wrażliwych dotyczących ofiar i innych podobnych działań. W niektórych przypadkach stalking był połączony z kradzieżą tożsamości, groźbami karalnymi lub innymi przestępstwami na szkodę ofiary.
Bierne znoszenie zachowania sprawcy w większości przypadków nie jest najlepszym wyborem. Z reguły może prowadzić sprawcę do przekonania, że jest bezkarny. W pierwszej kolejności warto zwrócić sprawcy uwagę że ofiara nie chce utrzymywać nim z dalszych kontaktów i nie życzy sobie żadnych kontaktów z jego strony. Jeśli to nie pomoże, warto poinformować, że dalsze tego typu zachowania zostaną zgłoszone na Policję lub do Prokuratury. Jednocześnie z tymi działaniami warto zadbać o dokumentowanie zachowania stalkera na przykład własnymi nagraniami albo wykonaniem kopii korespondencji otrzymywanej od niego. Jeżeli sprawca śledzi ofiarę, wystaje pod jej domem albo w miejscu pracy warto wyzwać patrol policji, aby rutynowe czynności organów ścigania dały sprawcy wyobrażenie, że sprawa może znaleźć swój finał w sądzie. Jeżeli techniki perswazji zawiodą to zdecydowanie warto złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa pa oraz złożyć wniosek o wydanie zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym.
Należy zwrócić uwagę, że dla ofiary stalking jest bardzo negatywnym przeżyciem i wiąże się z dużym obciążeniem emocjonalnym. W sytuacji dużego stresu trudno jest myśleć w sposób racjonalny i rzetelnie ocenić swą sytuację oraz możliwości. Zaangażowanie w tę sprawę adwokata spowoduje, że pokrzywdzony będzie miał profesjonalne wsparcie od osoby, która nie jest emocjonalnie zaangażowana w tę sprawę i ma możliwość dokonania chłodny kalkulacji jakie konkretnie czynności należy podjąć i które z nich będą w danej sytuacji najskuteczniejsze. Poza tym, adwokat jest osobą, która na co dzień ma do czynienia z różnymi przestępstwami oraz organami ścigania. Jest w stanie szybko i sprawnie dokonać selekcji materiału dowodowego, który pomoże w osiągnięciu celu oraz napisać i złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, a także reprezentować nas w toku postępowania przygotowawczego i sądowego, angażując się w przeprowadzane czynności dowodowe oraz składanie wniosków takich jak wniosek o zakaz zbliżania się lub kontaktowania się z pokrzywdzonym, albo orzeczenie środków kompensacyjnych na przykład nawiązki lub zadośćuczynienia dla ofiary. Z tego też względu warto w takich sprawach korzystać z fachowej pomocy prawnej.
Podobne tematy na blogu
Pomoc prawna w sprawach kradzieży tożsamości
KANCELARIA ADWOKACKA IUS COGENS W TORUNIU
P. KONIECKIEWICZ M. SENIW M. SYNAK
ul. Kazimierza Jagiellończyka 6
87-100 Toruń
PON - PT
8:00 - 18:00
Obowiązkowe telefoniczne lub elektroniczne rezerwacje.
SWIFT INGBPLPW PL
11 1050 1979 1000 0091 4402 2879
Wszelkie prawa zastrzeżone Kancelaria Adwokacka Ius Cogens s. c. 2023-2024