Może zainteresuje cię również

W podobnych sprawach pomogą

MAGDALENA SENIW

ADWOKAT

PIOTR KONIECKIEWICZ

ADWOKAT

Adwokat Toruń | Stalking | Nękanie
30 lipca 2024

Pomoc prawna w sprawach dyskryminacji płacowej pielęgniarek

Nierówne traktowanie pielęgniarek w zakresie wynagrodzeń

 

W ostatnich dwóch latach coraz częściej słyszy się o dyskryminacji płacowej pielęgniarek. Niestety, te pogłoski znajdują potwierdzenie nie tylko w ilości spraw sądowych kierowanych przeciwko podmiotom leczniczym, ale również w praktyce prawnej naszej kancelarii. Problem związany jest z faktem, iż podmioty lecznicze często ustalają wynagrodzenia pielęgniarek jedynie w oparciu o posiadane wykształcenie, bez uwzględnienia doświadczenia zawodowego, czy zakresu wykonywanych czynności. Tego typu sytuacje są powszechne, o czym może świadczyć kilkadziesiąt tysięcy spraw sądowych z powództwa pielęgniarek o odszkodowania przeciwko szpitalom i przychodniom w całym kraju. 

 

Prawo do równego traktowania w zatrudnieniu

 

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zasada równego traktowania pracowników.  Każdy z pracowników powinien być traktowany na równi z innymi w zakresie: nawiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansu zawodowego,  dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz rozwiązania stosunku pracy. Praktyka pracodawcy polegająca na nieuzasadnionym różnicowaniu sytuacji prawników poprzez odmowę nawiązania stosunku pracy, niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą, pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, czy rozwiązanie stosunku pracy stanowi naruszenie zasady równego traktowania i może być uznawana na zachowanie dyskryminacyjne. W przepisach wprowadzono również zasadę, że to pracodawca jest obowiązany wykazać, że różnicując sytuację pracowników kierował się obiektywnymi kryteriami. W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że dyskryminacja to bezprawne pozbawienie lub ograniczenie praw wynikających ze stosunku pracy albo nierównomierne traktowanie pracowników, a także przyznawanie niektórym pracownikom mniejszych praw niż te, z których korzystają inni pracownicy, znajdujący się w takiej samej sytuacji faktycznej i prawnej. Nie narusza jednak zasady równości usprawiedliwione i racjonalne zróżnicowanie (dyferencjacja) sytuacji prawnej podmiotów ze względu na różniącą je cechę istotną.

 

Dyskryminacja w wynagradzaniu pielęgniarek

 

Co do zasady pracownicy wykonujący taką samą pracę winni być wynagradzani w taki sam sposób. Wysokość wynagrodzenia poszczególnych pracowników nie może być uzależniona od czynników takich jak wiek, wyznanie, płeć czy religia. Pracodawca ma jednak prawo przy ustalaniu wynagrodzeń poszczególnych pracowników stosować kryterium stażu pracy, a więc doświadczenie zawodowe danego pracownika i przykładowo wprowadzić tzw. dodatek stażowy.

 

Dyskryminacja w wynagrodzeniach pojawia się, gdy wysokość wynagrodzenia pracowników jest zróżnicowana, mimo że posiadają podobny staż pracy i doświadczenie zawodowe oraz wykonują pracę o jednakowej wartości. W większości przypadków różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek, które nie są uzasadnione zakresem ich obowiązków, odpowiedzialności oraz faktycznie wykonywanej pracy są przejawem dyskryminacji w zakresie wynagradzania. W realiach służby zdrowia często dochodzi do sytuacji, że pielęgniarki z tytułem magistra ze specjalizacją, mimo niewielkiego stażu pracy są lepiej wynagradzane od pielęgniarek nie posiadających wyższego wykształcenia, mimo identycznych zakresów obowiązków, odpowiedzialności zawodowej i wykonywania tej samej pracy. 

 

Co mogę zrobić w sytuacji dyskryminacji płacowej?

 

Każdej osobie, która jest dyskryminowana pod względem płaconym przysługuje prawo żądania odszkodowania stanowiącego różnicę pomiędzy wynagrodzeniem jakie wypłacano by jej, gdyby nie zaistniały praktyki dyskryminacyjne a rzeczywiście otrzymywanym wynagrodzeniem. Roszczenia wynikające ze stosunku pracy przedawniają się z upływem 3 lat. Odszkodowania za dyskryminację płacową można dochodzić składając pozew do sądu pracy. Prawnicy z naszej kancelarii posiadają duże doświadczenie w sprawach z zakresu prawa pracy i bardzo chętnie pomogą w przygotowaniu pozwu oraz będą Państwa reprezentować w toku postępowania przed sądem pracy.

 

 

 

Podobne tematy na blogu

 

Pomoc prawna w sprawach o mobbing w pracy

 

 

 

 

Kancelaria Adwokacka Toruń

KANCELARIA ADWOKACKA IUS COGENS W TORUNIU

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens w Toruniu

KANCELARIA ADWOKACKA IUS COGENS S. C.

P. KONIECKIEWICZ M. SENIW M. SYNAK

Siedziba Kancelarii Adwokackiej Ius Cogens w Toruniu

ul. Kazimierza Jagiellończyka 6

87-100 Toruń

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens w Toruniu
Godziny otwarcia Kancelarii Adwokackiej Ius Cogens w Toruniu

PON - PT

8:00 - 18:00

Rezerwacje spotkań w Kancelarii Adwokackiej Ius Cogens w Toruniu

Obowiązkowe telefoniczne lub elektroniczne rezerwacje. 

Konto bankowe Kancelarii Adwokackiej Ius Cogens w Toruniu

SWIFT INGBPLPW PL

11 1050 1979 1000 0091 4402 2879

Facebook Adwokata z Torunia
Linked In Adwokata z Torunia

Wszelkie prawa zastrzeżone Kancelaria Adwokacka Ius Cogens s. c. 2023-2024