W podobnych sprawach pomogą
MAGDALENA SENIW
ADWOKAT
PIOTR KONIECKIEWICZ
ADWOKAT
W przepisach prawa bankowego coraz częściej wprowadzane są regulacje mające na celu ochronę konsumentów. Ma to związek z faktem, iż zasoby osób fizycznych takie jak wiedza, doświadczenie, czy możliwości finansowe są nieporównywalnie mniejsze od zasobów instytucji finansowych. Konsument chcąc zaciągnąć kredyt stawia siebie w roli petenta i w niektórych przypadkach bank może nadużyć swojej pozycji dominującej. Z tego względu wprowadzane są przepisy mające na celu zrównanie pozycji obu stron. Jednym z przykładów takich regulacji są przepisy z art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim wprowadzające tzw. sankcję kredytu darmowego. Przepisy zakładają, że w razie naruszenia przez bank przepisów regulujących kwestie związane z udzieleniem kredytu, konsument może ten kredyt zwrócić bez konieczności zapłaty odsetek oraz innych kosztów, które zostały określone w umowie. Przepisy nie działają jednak automatycznie. Dla skorzystania z sankcji kredytu darmowego konieczne jest podjęcie określonych działań przez konsumenta.
Sankcja kredytu darmowego nie dotyczy wszystkich umów kredytowych. Można ją zastosować wyłącznie do umów kredytowych zawartych po 18 grudnia 2011 roku. Ponadto, kwota kredytu udzielonego przez bank nie może być wyższa niż 255.550 zł albo przekracza równowartości tej kwoty w walucie obcej. Przepisy ograniczają możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego do czasu w którym kredyt nadal jest spłacany (umowa jest aktywna). Najpóźniej z tego rozwiązania można skorzystać przed upływem 1 roku od zakończenia spłaty kredytu.
Z sankcji kredytu darmowego można skorzystać w sytuacji, gdy bank udzielając kredytu nie dopełni wymogów określonych prawem, w tym:
W praktyce do najczęściej pojawiających się uchybień należą wypłacenie kredytu w innej kwocie niż wynikająca z umowy, przekroczenie progu maksymalnych poza odsetkowych kosztów związanych z udzieleniem kredytu (które mogą wynosić do 45% całkowitej kwoty kredytu do spłaty), naliczanie przez bank odsetek od prowizji za udzielenie kredytu oraz brak informacji o możliwości wcześniejszej spłaty kredytu jako istotne uchybienie.
Jak wskazano na wstępie dla skorzystania z sankcji kredytu darmowego konieczne jest złożenie bankowi odpowiedniego oświadczenia na piśmie. Co istotne, można to zrobić zarówno przed wszczęciem ewentualnego postępowania sądowego jak i w jego trakcie. Za takim stanowiskiem opowiedział się m. in. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 8 października 2021 r. w sprawie o sygn. akt: I ACa 59/21. W zależności od tego, czy kredyt jest nadal spłacany, czy został już spłacony wskutek złożenia oświadczenia sytuacja prawna kredytobiorcy może ukształtować się na dwa sposoby.
Jeżeli kredyt jest nadal spłacany, w momencie złożenia oświadczenia wygasają roszczenia banku wobec konsumenta z tytułu kredytu konsumenckiego o zapłatę odsetek oraz innych kosztów. Zgodnie z nomenklaturą - kredytobiorca otrzymuje tzw. darmowy kredyt, zyskuje niższe raty i może spłacać wyłącznie kapitał.
Jeśli kredyt został już spłacony, to konsument może żądać od banku zwrotu odsetek i innych nienależnie pobranych kosztów. Sankcja kredytu darmowego obejmuje wszystkie koszty niezależnie od ich nazwy, w szczególności koszty, prowizje, opłaty oraz składki.
KANCELARIA ADWOKACKA IUS COGENS W TORUNIU
P. KONIECKIEWICZ M. SENIW M. SYNAK
ul. Kazimierza Jagiellończyka 6
87-100 Toruń
PON - PT
8:00 - 18:00
Obowiązkowe telefoniczne lub elektroniczne rezerwacje.
SWIFT INGBPLPW PL
11 1050 1979 1000 0091 4402 2879
Wszelkie prawa zastrzeżone Kancelaria Adwokacka Ius Cogens s. c. 2023-2024