W podobnych sprawach pomogą
MAGDALENA SENIW
ADWOKAT
PIOTR KONIECKIEWICZ
ADWOKAT
Konieczność wizyty w sądzie, a w szczególności udział w rozprawie, bez wątpienia wiąże się z dużym stresem. W głowie pojawiają się pytania: co mogę ze sobą zabrać? Jak należy się ubrać? Gdzie zająć miejsce? Kiedy mogę zabrać głos? Jak zwracać się do sędziego?
Po przekroczeniu progu sądu czeka nas kontrola bezpieczeństwa przypominająca kontrolę na lotnisku. Ma ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom i petentom sądu. Pracownicy ochrony mają prawo do sprawdzenia zawartości bagażu i odzieży osób wchodzących do budynku. W niektórych sądach kontrola bagażu odbywa się za pomocą urządzenia rentgenowskiego, w innych pracownicy ochrony proszą o otworzenie torby czy plecaka.
Lista rzeczy, których nie można wnosić do sądu, jest zbliżona do listy przedmiotów, których nie przeniesiemy przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. Ze względów bezpieczeństwa nie można zabierać ze sobą broni, amunicji, materiałów wybuchowych, miotaczy gazu, paralizatorów elektrycznych, materiałów żrących, łatwopalnych, narkotyków, alkoholu oraz wszelkich innych przedmiotów lub płynów, które według oceny służby ochrony obiektu sądowego lub Policji mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia.
Ponadto butelki z napojami powinny być fabrycznie zamknięte. Jeśli tak nie jest, ochrona może poprosić o napicie się z danej butelki w ich obecności.
W związku z powyższym do sądu warto przybyć z zapasem czasu przed zaplanowaną rozprawą, aby sprawnie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa.
Nie bez znaczenia jest to, co założymy na rozprawę. Strój jest nie tylko kwestią etykiety i wyrażania szacunku dla sędziego oraz powagi miejsca, jakim jest sąd, ale także pomaga budować odpowiedni wizerunek. Należy pamiętać, że sędzia nie zna nas z życia codziennego i ocenia tylko przez pryzmat naszego zachowania oraz wyglądu na rozprawie.
Podstawową zasadą, którą warto się kierować, jest stonowanie, umiar i elegancja. Przykładowo, jeśli rozprawa dotyczy podwyższenia alimentów, a powódka pojawi się w masywnej biżuterii i pstrokatych ubraniach od czołowych projektantów, sąd może podważyć jej wiarygodność i zasadność żądania.
Jeżeli masz wątpliwości, jak się ubrać, kieruj się zasadą, by wyglądać bardziej formalnie niż na co dzień.
Szczególną trudność może sprawiać dobór stroju latem. Na sali sądowej nie należy pojawiać się w krótkich spodenkach, koszulkach na ramiączkach czy zbyt krótkich spódniczkach. Oprócz wywarcia negatywnego wrażenia może to skutkować nałożeniem kary porządkowej.
Na sali sądowej każdy uczestnik rozprawy ma swoje wyznaczone miejsce.
Najważniejszym punktem orientacyjnym jest stół sędziowski, który zazwyczaj znajduje się na podwyższeniu, a za nim widnieje godło Rzeczypospolitej Polskiej. Naprzeciwko, pod przeciwległą ścianą, znajdują się miejsca dla publiczności. Zasadniczo rozprawy mają charakter jawny, co oznacza, że każdy zainteresowany może obserwować ich przebieg.
Strony postępowania zajmują miejsca przed stołem sędziowskim – powód siada po prawej stronie sądu, a pozwany po lewej. Świadkowie nie mają wyznaczonych miejsc siedzących. Podczas składania zeznań stoją przy barierce umiejscowionej na środku przed sędzią. Po zakończeniu zeznań mogą opuścić salę lub, jeśli chcą, usiąść na widowni. Gdy na rozprawie jest kilku świadków, sąd zarządza, aby pozostali czekali na korytarzu, co zapobiega wpływowi wcześniejszych zeznań na ich wypowiedzi.
Na sali rozpraw głos zabiera się wyłącznie w określonych sytuacjach. Przede wszystkim należy poczekać, aż sędzia prowadzący rozprawę zwróci się bezpośrednio do danej osoby – wtedy można udzielić odpowiedzi lub przedstawić swoje stanowisko. Zwracając się do sędziego, należy używać zwrotu „Wysoki Sądzie”. Wypowiedzi powinny być rzeczowe, konkretne i zrozumiałe.
Strony postępowania mogą zabierać głos podczas składania wyjaśnień oraz odpowiadania na pytania sądu lub pełnomocnika drugiej strony. Świadkowie mogą wypowiadać się jedynie w trakcie składania zeznań i odpowiadać na pytania sądu oraz pełnomocników stron postępowania.
Osoby zasiadające na widowni – w tym świadkowie, którzy już złożyli zeznania – nie powinny rozmawiać, komentować przebiegu rozprawy ani przeszkadzać w jej prowadzeniu. Nie mogą również samodzielnie zabierać głosu, chyba że zostaną do tego wezwane przez sąd. Wszelkie przejawy zakłócania porządku mogą skutkować upomnieniem, a w skrajnych przypadkach nałożeniem kary porządkowej i nakazem opuszczenia sali.
Wizyta w sądzie wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zasad zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, jak i savoir-vivre’u. Odpowiedni strój, znajomość zasad zabierania głosu oraz świadomość, gdzie zająć miejsce na sali rozpraw, pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, nieporozumień i stresu. Przestrzeganie tych reguł nie tylko usprawni przebieg rozprawy, ale także wpłynie na pozytywny odbiór naszej osoby przez sąd.
Jeżeli nadal masz wątpliwości, jak powinieneś przygotować się do czekającej Cię rozprawy skontaktuj się z jednym z naszych adwokatów.
KANCELARIA ADWOKACKA
W TORUNIU
IUS COGENS
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE IUS COGENS 2025
NIP 9562306128
REGON 341540940
ul. Kazimierza Jagiellończyka 6
87-100 Toruń
Obowiązkowe telefoniczne lub elektroniczne rezerwacje.